Архива

 • 13/ 08/1994
 • Програма на Трпеза Филм Фестивал 2017
  15/08/2017 |     Сабота 19.08 2017 година 16.00 часот   Фестивалскo кафуле 17.00 часот  Проекција: Пред поплавата (документарен филм) 18.00 часот  Театар на вкусови:  „Ќофтиња и грмотевици“ (готвење во живо) 18.30 часот  Проекција: Пивска култура (документарен филм) 19.30 часот  Дегустација: Вкусовите на првите македонски занаетчиски пива според Slow beer                  концептот 21.00 часот Проекција: Mортон и Миа (краток……

  Фестивал на улична храна во Солун
  23/04/2017 | Слоу Фуд Битола и МиГ Травел Ве водат на првиот „Фестивал на улична храна во Солун“ Сабота 29.04 2017 Креативниот тим на Соул Фуд Солун со гордост ги поканува сите гурмани на првиот Фестивал на улична храна. Фестивалот се одржува на 29 и 30 април од 10 часот до 22 часот, а ќе се одржи……

  Филмот за Буковската пипер побуди голем интерес кај германските гледачи
  4/04/2017 | Минатата недела на германскиот канал Арте премиерно беше прикажан филмот за буковската пиперка, зачин што се употребува во македонската кујна. Филмот е снимен во битолското село Буково, во септември 2016 година како дел од серијалот „На трпеза кај…“, чиј подуцент и режисер е Мирјана Момировиќ. Трае 26 минути, живописно го презентира животот на селаните во……

  Старите семиња од Словенија во маркетите на „Шпар“
  19/03/2017 | Семиња од старите словенечки сорти овошје и зеленчук ќе им бидат достапни на потрошувачите во трговскиот синџир „Шпар” во Словенија, како резултат на акцијата на компаниите „Шпар” – Словенија и „Семенарна Љубљана”, соопштија компаниите. Со акцијата SPAR Kot Nekoč („Шпар – како некогаш”), чија цел е зачувување на автентичните словенечки градинарски култури, на потрошувачите за……

  Бидете дел од MacBee, дадете придонес во зачувувањето на Apis mellifera macedonica
  15/02/2017 | Се охрабруваат сите заинтересирани пчелари кои можат да се пронајдат и да допринесат за основната цел на MacBee за заштита на автохтоната популација на Apis mellifera macedonica преку тестирање на пчелни семејства, дека со посебна Одлука на Годишното собрание од 2017 година, условите и критериумите за зачленување во MacBee значително се олеснети и поедноставени. За……

  Заборавете на 1% – сега само осуммина поседуваат колку половина од светот
  16/01/2017 | Осуммина поседуваат истата вредност на имот како и половина од светската популација и ова ниво на нееднаквост „може да ги разори нашите општества“, предупредува организацијата Оксфам, која долги години работи на прашањето на намалување на сиромаштијата. Еден ден пред почетокот на Светскиот економски форум во Давос, на кој учествува врвот на светската политичка и бизнис……

  Гранд при за „темјаниката“ на Сашко Андов од винаријата „Ерос“
  20/11/2016 | На традиционалниот натпревар на најдобри млади вина, кој се одржа во Кавадарци, виното “темјаника” на младиот енолог Сашко Андов од винаријата „Ерос“, освои гран при за најдобро младо бело вино Натпреварот го организираше Здружението на винари на Македонија. Kaко награда виното на Андов ќе има можност да се дегустира на саем во Штутгарт.  Игно Тасев,……

  Саем на автентични производи од рурална Македонија
  9/11/2016 | Посетете го саемот „Вкусот на Македонија“ на кој 22 мали и средни бизниси од рурална Македонија ќе ги претстават своите производи, повеќето од кои не се редовно достапни во главниот град – традиционална и органска храна, зачини, чаеви, регионални алкохолни пијалоци, природна козметика и облека. Саемот се одвива од 11-ти до 13-ти ноември, а влезот……

  Прв вински салон: Винодонија 2016
  7/11/2016 | Она што е традиција во соседството, да не зборуваме во поразвиените земји каде што се одгледува винова лоза и се произведува вино, за прв пат ќе се одржи во Скопје. Првиот Скопски вински салон – Винодонија 2016 ќе се одржи на 11ти и 12ти ноември 2016та година, во новоотворениот хотел Мериот во центарот на Скопје.……

  „Слоу викенд„ во Кратово
  2/11/2016 | Слоу Фуд Осогово и етно куќа „Шанчева“ ги покануваат сите членови и поддржувачи на Слоу Фуд, ученици, студенти по гастрономија, туристи, љубители на македонската храна, на 5 и 6 ноември 2016, недела во етно куќа „Шанчева“, Кратово на „Слоу викенд“, да се запознаат со семејната традиција на семејството Доневски од Шлегово, долга преку 250 години,……