Kруша во црвено вино

 • 04/ 02/2017
 • krusa-vo-zacineto-vino

  Иако зимата пополека се повлекува со сите свои негативни епитети, но сеуште не е доцна да си приуштиме некои од нејзините благодети, како на пример некое зимско слатко задоволство.

  Вареното зачинето вино е првиот мирис кој асоцира на тоа, а зрелите круши се плодови во чиј вкус сеуште може да се ужива во овој период од годината. Заедно би биле совршен пар, па ајде да ги спариме.

  Потребни состојки:

  4 поголеми круши
  400 мл црвено вино Вранец
  200 мл маџун
  1 стапче цимет
  2 парчиња ѕвездест анасон

  Начин на приготвување:
  1.Излупете ги крушите;
  2.Наредете ги во длабок сад за варење и прелијте ги со виното и маџунот. Додајте ги циметот и ѕвездестиот анасон;
  3.Варете на умерена температура 1 час додека крушите не омекнат, но внимавајте да не се распаднат;
  4.Оставете ги да се оладат;

  Совет:
  Сервирајте ги крушите во подлабок сад.  Додајте од течноста во кој се вареле и декорирајте со стапчето цимет и топка млечен сладолед. Иако е сеуште зима, комбинацијата на зачинето вино и млечни масти од сладоледот добро ќе ве згреат и ќе го заштитат вашето грло, а за вашето непце ќе биде вистински празник.

  Уживајте!