Алијанса на готвачи

Излистани статии: 10
Ресторан дизајниран според филозофијата на Слоу Фуд
19/11/2016 | Герт Бурема го води ресторанот Меркелбах, кој се наоѓа во историската зграда Хуизе Франкендаел и го носи името според познатиот германски архитект Бен Меркелбах кој во минатото живеел таму. Зградата е сместена веднаш до паркот Франкендаел во квартот Ватерграфсмер во Амстердам. Од 2004 година, Герт е во можност да им понуди мени на гостите во…...
Масимо Ботура: Сонот е она што нe води
29/10/2016 | Готвачите се најдобри учители за пренесување на гастрономската култура. Тие имаат директен контакт со потрошувачите, уживаат во аурата на знаење и кредибилитетот, тие се внимателни истражувачи на хранливите ресурси на нивните територии. Нивната улога е од фундаментално значење за заштита на биодиверзитетот на земјоделските и прехранбените производи. “Во иднина, гледам готвачи кои доаѓаат во кујната…...
„Свирипиле“ – уште еден македонски рецепт кој го освојува светот
23/10/2016 | Луѓето не можат без него. Веќе одамна е вкус без кој некои јадења се нецелосни. Тешко дека ќе се најде кујна во која го нема, освен кога ќе се потроши па се чека да стигне следното ќесенце од пазар. Вака почнува приказната за традиционалното македонско „свирипиле“ раскажана во брошурата „Буковска пипер“ каде уште стои дека…...
Џанфранко Киарини: Бидете горди на своето наследство
17/10/2016 | Почитуван Шеф Кјарини, добредојдовте во Македонија. Како се случи соработката со нашите готвачи и Slow Food Македонија? Колку време сте во земјава и каков е вашиот прв впечаток? Пред сé, би сакал да се заблагодарам за гостопримството, Македонија беше одлична при нашето прво пристигнување. Сé започна кога Шеф Ана и јас решивме да започнеме со…...
Џанфранко Киарини со светски гастрономски перформанс во Скопје
04/10/2016 | Извонредниот светски 2* Мишелин готвач, Џанфранко Киарини, со својот тим, ќе приреди фантастичен гастрономски перформанс и доживување за македонските граѓани. Прв пат во Македонија, на специјален настан, Киарини, кој готвел во ресторани со 3* Мишелин, ќе создава извонредни готвачки специјалитети со прекрасен дизајн и комбинација со соодветни вина. Неверојатно вкусно подготвената храна, според највисоките Мишелин…...
Славните готвачи од фрлената храна од олимпиското село подготвуваат оборци за бездомници
13/08/2016 | Размислете за тоа што се е потребно за да ги задржи сите оние машини од олимпијци нахранети и хидрирани за еден оброк на игрите во Рио: 250 тони прехранбени артикли и состојки за да се пополнат стомаците на 18.000 спортисти, тренери и официјални лица во олимпиското село. И доколку се помножи таа бројка по три…...
Oстерија Франческана: Најдобар ресторан во светот за 2016
15/06/2016 | Лоциран во Модена, мало централно гратче на северна Италија, ресторанот „Oстерија Франческана (Osteria Francescana)“ беше прогласен за „Најдобар ресторан во светот“ на доделувањето на наградите за 50 најдобри ресторани на 2016-та година. Неодамна, модната компанија Mr Porter реши да отпатува до Модена и да сними филм за тоа што се случува во овој ресторан. Во…...
Печени компири со биено сирење
23/11/2014 | Вкусни и крцкави компири во рерна со  биено сирење се одличен додаток на било кое месо или можете да ги послужите како самостојно јадење. Едноставен рецепт и вкусна примена на биеното сирење. Да внесиме малку иновација во  македонската гастрономија.   Потребни состојки: -600 г. помали компири -3 лажици маслиново масло -80 г. биено сирење, крупно…...
Академска трпеза во Универзитетот за гастрономски науки
23/11/2013 | Во кантината на Универзитетот за гастрономски науки во Полензо, Италија, во кујната гостуваат повеќе врвни готвачи. Уметност на приготвување храна по поволни цени за гости кои имаат стручни познавања во оваа сфера. Тие се дел од новиот проект „Академска трпеза“. Кога сакаат да јадат убаво, гурманите вообичаено одат во таверната на Салваторе Тоскано, „Манџандо манџандо“…...
Рене Реџепи, најпознатиот нашинец во светот на гастрономијата
29/04/2010 | Пред неколку дена, британскиот магазин „Restaurant“ го прогласи данскиот ресторан Нома за ресторан на годината. На тој начин, по 4-годишно суверено владеење на шпанскиот „Ел Були“, овој претставник на современата нордиска кујна го зазема врвот. Она што е интересно е дека сопственик и главен готвач на ресторанот е нашинецот Рене Реџепи. Станува збор за млад…...