Арка на вкусови

Излистани статии: 10
Три признанија за „Медена земја“ на „Санденс“
03/02/2019 | Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарни филмови од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). Првpпат во историјата на фестивалот, кој се одржува во Парк Сити, Јута, САД еден документарен филм е награден со три признанија. На…...
Пчеларски ден – знаење и дружење 2019
16/01/2019 | Македонското здружение за заштита на автохтоната македонска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica) – MacBee веќе неколку години традиционално ја организира манифестацијата „Пчеларски ден – знаење и дружење“ каде на едно место се собрани ценети домашни и странски научни експерти од областа на пчеларството, професионални пчелари и пчеларски ентузијасти и вљубеници во пчеларството. Овој настан претставува…...
Македонскиот филм „Honeyland“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс“
16/01/2019 | Документарниот филм „Honeyland“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД. Премиерата е закажана за 28 јануари по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа кинематографска манифестација. Документарецот е во официјална конкуренција на…...
Македонска гозба на Kitchen TV
17/12/2018 | За нашиот член и пријател на Слоу Фуд, шеф Дејан Карапеев годинава завршува повеќе од успешно. Моментално тој се наоѓа во Белград каде ја снима првата сезона на своето готвачко шоу, кое од следниот февруари ќе оди на програмата на Kitchen TV.  Со тоа тој станува прв македонски шеф со своја програма на една специјализирана…...
Гастрономската приказна Тера Мадре Кујна 2018 во Торино збогатена со македонската кујна
26/09/2018 | Алијансата на готвачи – проект кој во рамките на Слоу Фуд Македонија е во зачеток, блесна во полн сјај на овогодишната Тера Мадре Кујна, презентирана од шеф Зоран Мајновски и неговиот тим. Несебично и со голема колегијалност асистираа Маре Јаневска, Орце Трајковски и нашите млади членови на алијансата Даниела Лазаревска и Симона Илковска. Подгтовките за…...
Партнери во претставување на Македонија надвор од нашите граници
26/08/2018 | Со словенечки и македонски традиционални песни и ора и официјално беше отворен еден од најголемите саеми за земјоделство и храна во Централна и Источна Европа, АГРА 2018, што се одржува во Горња Радгона, Република Словенија. Годинава Македонија, ја имаше привилегијата да биде земја-партнер на Словенија, на еден ваков престижен саем. На посебен штанд беа претставени…...
На здравје со мастика за добро расположение и за поздрав живот
16/05/2018 | По патот каде што се прави егзотичниот пијалок На здравје со мастика за добро расположение и за поздрав живот Доцна есен… Убав врнежлив саботен ден. Се движиме кон југот на Македонија. Валандово ни е целта на нашата посета, градот кој изобилува со природа, убавина, топлина, плодна почва… Рај за растенија, животни и за секој добронамерник…...
Македонското овчарство – чувар на традиционалното бело сирење
18/04/2018 | Меденица – највисокиот врв на Бистра, 2.400 метри. Спроти него Чаушица, 1.750 метри. Времето како да застанало.Се е поинаку. Особено природата. Од сите страни планини како персиски килими во милион бои, а одозгора намрштени облаци кои истовремено велат „добредојдовте“. Не пречека Скендер Аме, нашиот соговорник, сопственик на бачилото Требишка Рупа, лоцирано во подножјето на Меденица,…...
Мајсторлукот на македонското традицонално бело овчо сирење
16/04/2018 | „Бач“ не може да биде секој. Само пргав, вреден и чист човек, никако тром или мрзлив, децидни се нашите мајстори за традиционално бело овчо сирење. Тие се уште ги негуваат старите рецепти, на нашите баби и дедовци. Не отстапуваат и покрај низата проблеми во сточарството со кои се соочуваат. Доследно ја продолжуваат и чуваат традицијата.…...
Дренакот и бело зимското грозје дар од природата кој мора да се заштити
16/04/2018 | Македонија не ретко се нарекува и како „Земјата на виното“. Тоа не е случајно а ниту погрешно а сигурно и вие ќе се согласите ако барем еднаш пробате од божјата капка која се произведува на виногорјата ширум оваа земја, држава или регион кој секако опфаќа многу поголем дел од сегашнава дефинирана како Република Македонија. Но,…...