Президиуми

Излистани статии: 10
После Slow food, на ред е и Slow wine
15/08/2017 | Енолог во семејната винарија „Ерос“, Сашко Андов има мисија да ја врати винската сорта Странушина во редот на квалитетни автохтони македонски сорти, како и да го промовира концептот на Slow wine. Сашко Андов е енолог и наследник на малата семејна винарија Ерос која ја почнал неговиот татко Душко Андов пред 20 години. Неговата мисија денеска,…...
Чурек со слатко од диви смокви
14/04/2017 | Велигденските празници се период од годината каде целото семејство е собрано во домот, околу трпезата, каде неизбежни се традиционалните велигденски пецива. Едно од нив е Чурекот, познат уште под името козињак, плетенка или мириброд. Во различни региони во земјата е именуван по различни имиња, замесен со различни состојки, препознатливи за регионот каде се подготвува. Суво…...
Филмот за Буковската пипер побуди голем интерес кај германските гледачи
04/04/2017 | Минатата недела на германскиот канал Арте премиерно беше прикажан филмот за буковската пиперка, зачин што се употребува во македонската кујна. Филмот е снимен во битолското село Буково, во септември 2016 година како дел од серијалот „На трпеза кај…“, чиј подуцент и режисер е Мирјана Момировиќ. Трае 26 минути, живописно го презентира животот на селаните во…...
Бидете дел од MacBee, дадете придонес во зачувувањето на Apis mellifera macedonica
15/02/2017 | Се охрабруваат сите заинтересирани пчелари кои можат да се пронајдат и да допринесат за основната цел на MacBee за заштита на автохтоната популација на Apis mellifera macedonica преку тестирање на пчелни семејства, дека со посебна Одлука на Годишното собрание од 2017 година, условите и критериумите за зачленување во MacBee значително се олеснети и поедноставени. За…...
Гранд при за „темјаниката“ на Сашко Андов од винаријата „Ерос“
20/11/2016 | На традиционалниот натпревар на најдобри млади вина, кој се одржа во Кавадарци, виното “темјаника” на младиот енолог Сашко Андов од винаријата „Ерос“, освои гран при за најдобро младо бело вино Натпреварот го организираше Здружението на винари на Македонија. Kaко награда виното на Андов ќе има можност да се дегустира на саем во Штутгарт.  Игно Тасев,…...
Ресторан дизајниран според филозофијата на Слоу Фуд
19/11/2016 | Герт Бурема го води ресторанот Меркелбах, кој се наоѓа во историската зграда Хуизе Франкендаел и го носи името според познатиот германски архитект Бен Меркелбах кој во минатото живеел таму. Зградата е сместена веднаш до паркот Франкендаел во квартот Ватерграфсмер во Амстердам. Од 2004 година, Герт е во можност да им понуди мени на гостите во…...
Саем на автентични производи од рурална Македонија
09/11/2016 | Посетете го саемот „Вкусот на Македонија“ на кој 22 мали и средни бизниси од рурална Македонија ќе ги претстават своите производи, повеќето од кои не се редовно достапни во главниот град – традиционална и органска храна, зачини, чаеви, регионални алкохолни пијалоци, природна козметика и облека. Саемот се одвива од 11-ти до 13-ти ноември, а влезот…...
Мирјана Момировиќ: Ценете го ова што го имате!
09/11/2016 | Босанка која живее и работи во Берлин, а потекнува од Сараево. Студирала германски јазик на Универзитетот во Сараево, каде во 1992 година се преселува во Берлин и се запишува на комуникации и стратешко планирање. После војната во Босна и Херцеговина останува во Берлин каде основа свое семејство и останува да живее до денес. Од 1992…...
Прв вински салон: Винодонија 2016
07/11/2016 | Она што е традиција во соседството, да не зборуваме во поразвиените земји каде што се одгледува винова лоза и се произведува вино, за прв пат ќе се одржи во Скопје. Првиот Скопски вински салон – Винодонија 2016 ќе се одржи на 11ти и 12ти ноември 2016та година, во новоотворениот хотел Мериот во центарот на Скопје.…...
Селска слава во чест на буковската пипер
03/10/2016 | Пиперката во селото Буково, во минатото за поголем дел од населението значела егзистенција. Денес, одгледувањето на оваа култура воопшто не е лесна работа која бара доста труд и вложување во самиот процес, додека пак запазувањето на традиционалните техники и навики во едно вакво модерно време е за поздравување. Ако пред 50тина години во селото немаше…...
  • 1
  • 2