Пчели

Излистани статии: 7
Три признанија за „Медена земја“ на „Санденс“
03/02/2019 | Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарни филмови од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). Првpпат во историјата на фестивалот, кој се одржува во Парк Сити, Јута, САД еден документарен филм е награден со три признанија. На…...
Пчеларски ден – знаење и дружење 2019
16/01/2019 | Македонското здружение за заштита на автохтоната македонска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica) – MacBee веќе неколку години традиционално ја организира манифестацијата „Пчеларски ден – знаење и дружење“ каде на едно место се собрани ценети домашни и странски научни експерти од областа на пчеларството, професионални пчелари и пчеларски ентузијасти и вљубеници во пчеларството. Овој настан претставува…...
Македонскиот филм „Honeyland“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс“
16/01/2019 | Документарниот филм „Honeyland“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД. Премиерата е закажана за 28 јануари по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа кинематографска манифестација. Документарецот е во официјална конкуренција на…...
Бидете дел од MacBee, дадете придонес во зачувувањето на Apis mellifera macedonica
15/02/2017 | Се охрабруваат сите заинтересирани пчелари кои можат да се пронајдат и да допринесат за основната цел на MacBee за заштита на автохтоната популација на Apis mellifera macedonica преку тестирање на пчелни семејства, дека со посебна Одлука на Годишното собрание од 2017 година, условите и критериумите за зачленување во MacBee значително се олеснети и поедноставени. За…...
Време на пчелите: лекции од кошницата
20/11/2016 | Предлог книга: „Време на пчелите: лекции од кошницата“ – Марк Л. Винстон Марк Л. Винстон во 2015 година е добитник на гувернеровата книжевна награда за документаристика за неговата книга „Време на пчелите: Лекции од кошница“. Како еден од водечките експерти во светот на пчелите и опрашувањето, д-р Винстон е исто така меѓународно признат истражувач, професор…...
Let it Bee
15/09/2016 | Слоу Фуд фондацијата за биодиверзитет има воспоставено 13 президиуми посветени на пчели на мед и над 80 медови се внесени на Арката на Вкусови. Тера Мадре Салоне дел Густо настанот, кој започнува наредната недела, нуди можност за нивно запознавање, директно во придружба на пчеларите кои ќе ви раскажат за нивните искуства. За таа цел Слоу…...
Неоникотиноидите и пчелите: Ова не е љубовна приказна
02/09/2016 | Новата студија објавена во август ја документира врската помеѓу неоникотиноидите и големиот пад на дивите пчели во Англија. Студијата беше прва од овој тип, која дава јасна слика на долгорочните влијанија на овие инсектициди, во периодот 1994 до 2012 година. Истражувањата ее изведени со споредба на различни локации, на 62 видови на пчели и промените…...