Гастрономија

Излистани статии: 9
Партнерство за заштита и промоција на македонската храна
06/02/2019 | Денес, во име на „Слоу Фуд Македонија“, Николче Николовски, претседателот на Националниот одбор и министерот Љупчо Николовски потпишаа Меморандум за соработка помеѓу и „Слоу Фуд Македонија“ и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. Со меморандумот се договорија да ги здружат силите во заедничка соработката за зачувување на агробиодиверзитетот, унапредување на производствата на…...
Збогум Фолко!
11/01/2019 | Денес се збогуваме со еден од основачите на Слоу Фуд, Фолко Портинари, голем интелектуалец и гастроном, кој почина во Милано на 93-годишна возраст. Тој беше одговорен за извонредниот манифест на Слоу Фуд, пионерски текст кој изврши револуција во културата на храна ширум светот. Но, тој беше најпрво и основно пријател, чиј жив коментар и критика…...
Македонска гозба на Kitchen TV
17/12/2018 | За нашиот член и пријател на Слоу Фуд, шеф Дејан Карапеев годинава завршува повеќе од успешно. Моментално тој се наоѓа во Белград каде ја снима првата сезона на своето готвачко шоу, кое од следниот февруари ќе оди на програмата на Kitchen TV.  Со тоа тој станува прв македонски шеф со своја програма на една специјализирана…...
Сечуанска кујна во „Вила Дихово“
23/10/2018 | Неверојатната разноликост на кинеската кујна е создадена низ долга и возбудлива историја. Денес кинеската кујна е многу популарна во светот, а кинеските ресторани се се повеќе посетени. Кинеската кујна води потекло од разните региони во Кина и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот. Регионалните култури во Кина се разликуваат една од друга…...
Гастрономската приказна Тера Мадре Кујна 2018 во Торино збогатена со македонската кујна
26/09/2018 | Алијансата на готвачи – проект кој во рамките на Слоу Фуд Македонија е во зачеток, блесна во полн сјај на овогодишната Тера Мадре Кујна, презентирана од шеф Зоран Мајновски и неговиот тим. Несебично и со голема колегијалност асистираа Маре Јаневска, Орце Трајковски и нашите млади членови на алијансата Даниела Лазаревска и Симона Илковска. Подгтовките за…...
Вики ја сака храната 2017
16/11/2017 | Вики ја сака храната (Wiki Loves Food) е натпревар на фотографии организиран од Википедија/Викимедија за храната, традиционалните јадења и специјалитети во Македонија. Натпреварот беше прв пат организиран во 2015 г. од страна на Викимедија Индија, додека во 2017 за прв пат ќе се спроведе и во Македонија. „Со овој натпревар сакаме да собереме фотографии од…...
На престижни кулинарски школи, македонската кујна во срцето
10/05/2017 | Млад готвач, на пракса во Европскиот парламент, а веќе му подготви специјалитет на претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) Мартин Шулц. За него веројатно допрва ќе слушнеме. Горд Македонец, како што вели, роден во Франкфурт, школуван во Италија и на престижниот универзитет Cefppa Adrien-Zeller кај Стразбур. Тоа е Даниеле Роберто, 22-годишно момче кое својата…...
Фестивал на улична храна во Солун
23/04/2017 | Слоу Фуд Битола и МиГ Травел Ве водат на првиот „Фестивал на улична храна во Солун“ Сабота 29.04 2017 Креативниот тим на Соул Фуд Солун со гордост ги поканува сите гурмани на првиот Фестивал на улична храна. Фестивалот се одржува на 29 и 30 април од 10 часот до 22 часот, а ќе се одржи…...
Рене Реџепи, најпознатиот нашинец во светот на гастрономијата
29/04/2010 | Пред неколку дена, британскиот магазин „Restaurant“ го прогласи данскиот ресторан Нома за ресторан на годината. На тој начин, по 4-годишно суверено владеење на шпанскиот „Ел Були“, овој претставник на современата нордиска кујна го зазема врвот. Она што е интересно е дека сопственик и главен готвач на ресторанот е нашинецот Рене Реџепи. Станува збор за млад…...