Nox App Player garageband Facetime odin Download Vulkan Runtime Libraries emulator

Happy New Year 2020 Happy New Year 2020 Images Happy New Year

Дома Теми Алијанса на готвачи

Тема: Алијанса на готвачи

Ресторан дизајниран според филозофијата на Слоу Фуд

Герт Бурема го води ресторанот Меркелбах, кој се наоѓа во историската зграда Хуизе Франкендаел и го носи името според познатиот германски архитект Бен Меркелбах...

Масимо Ботура: Сонот е она што нe води

Готвачите се најдобри учители за пренесување на гастрономската култура. Тие имаат директен контакт со потрошувачите, уживаат во аурата на знаење и кредибилитетот, тие се...

„Свирипиле“ – уште еден македонски рецепт кој го освојува светот

Луѓето не можат без него. Веќе одамна е вкус без кој некои јадења се нецелосни. Тешко дека ќе се најде кујна во која го...

Џанфранко Киарини: Бидете горди на своето наследство

Почитуван Шеф Кјарини, добредојдовте во Македонија. Како се случи соработката со нашите готвачи и Slow Food Македонија? Колку време сте во земјава и каков...

Џанфранко Киарини со светски гастрономски перформанс во Скопје

Извонредниот светски 2* Мишелин готвач, Џанфранко Киарини, со својот тим, ќе приреди фантастичен гастрономски перформанс и доживување за македонските граѓани. Прв пат во Македонија, на...

Славните готвачи од фрлената храна од олимпиското село подготвуваат оборци за...

Размислете за тоа што се е потребно за да ги задржи сите оние машини од олимпијци нахранети и хидрирани за еден оброк на игрите...

Oстерија Франческана: Најдобар ресторан во светот за 2016

Лоциран во Модена, мало централно гратче на северна Италија, ресторанот „Oстерија Франческана (Osteria Francescana)“ беше прогласен за „Најдобар ресторан во светот“ на доделувањето на...

Печени компири со биено сирење

Вкусни и крцкави компири во рерна со  биено сирење се одличен додаток на било кое месо или можете да ги послужите како самостојно јадење....

Академска трпеза во Универзитетот за гастрономски науки

Во кантината на Универзитетот за гастрономски науки во Полензо, Италија, во кујната гостуваат повеќе врвни готвачи. Уметност на приготвување храна по поволни цени за...

Рене Реџепи, најпознатиот нашинец во светот на гастрономијата

Пред неколку дена, британскиот магазин „Restaurant“ го прогласи данскиот ресторан Нома за ресторан на годината. На тој начин, по 4-годишно суверено владеење на шпанскиот...