Дома Теми Климатски промени

Тема: Климатски промени

Со борбата против фрлањето на храна, се бориме против климатските промени

Биодиверзитетот е основа на сигурноста на храната: консумирањето на разнолична храна, прилагодена на различни климатски услови, овозможува прилагодување на земјоделското производство во случај на...

Зградинарство и мешункулинарство – бесплатен вебинар на Zoom

Чест ни е да ве поканиме на 22 април среда во 18:00 часот заедно да го одбележиме Денот на планетата Земја со онлајн вебинар...

Дали данок на месо е неопходното решение за климатските промени?

Жестока дебата, започна неодамна во Европската Унија околу фер цените на месото. Новиот извештај од „Холандската коалиција за цената на вистински животински протеини“ укажува...

Slow Cheese

Автор: Катерина Јордановска, Слоу Фуд Водно   Статијата е  дел од кампањата #ХранаЗаПромени, која има за цел да ја крене свесноста кај производителите и консументите за...

Вкуси филм: трето издание на Трпеза Филм Фестивал

  Филмови на третото издание на Трпеза Филм Фестивал: Сабота 19.08 2017 година 17.00 часот Пред поплавата|  Fisher Stevens|  2016 | 96 минути | САД „Пред поплавата“ е документарен...

Програма на Трпеза Филм Фестивал 2017

Сабота 19.08 2017 година 16.00 часот   Фестивалскo кафуле 17.00 часот  Проекција: Пред поплавата (документарен филм) 18.00 часот  Театар на вкусови:  „Ќофтиња и грмотевици“ (готвење во живо) 18.30 часот ...

Билјана Гарванлиева: Иднината на климата лежи во промена на мислата

На третото издание на Трпеза филм фестивал, кој ќе се одржи на 19 и 20 август 2017 година во Задруга Артикултура, Битола, тема ќе...

Промена во исхраната во борба против климатските промени: Јадете повеќе мешунки

Климатските промени се голем предизвик за нас, кој ни изгледа премногу застрашувачки, со кој не би можеле да се справиме директно преку нашите сопствени...

Да не ја изедиме нашата Планета! Во борба против климатските...

Од денес, 30 ноември до 11 декември, владите од целиот свет, ќе се состанат во Париз да дискутираат за климатските промени. По повеќе од...

Климатските промени ќе не остават без кафе

Растот на температурата предизвикан од климатските промени ќе доведе до исчезнување на неколку од омилените производи на жителите на планетата Земја, како кафето, какаото,...