Чомлек „Преспав“ од гостилницата „Лејк Вју“

Во гостилницата „Лејк Вју“, популарниот пансион „Преспав“, најбараното и најпопуларното јадење е чомлек. Овој македонски традиционален специјалитет, карактеристичен за Преспанско Охридскиот регион, во Лејк Вју го нарекоа чомлек „Преспав“ а таму го подготвуваат на следниот начин:

Потребни состојки:

 • 1 кг. телешко месо,
 • 1,5 кг.  поситни главици кромид,
 • 5 чешниња лук,
 • неколку суви црвени пиперки,
 • 2 дл црвено вино,
 • доматно пире (100 грама),
 • еден морков,
 • помас (маслиново масло за готвење) или свинска маст
 • сол, црн пипер.

Начин на подготовка:

 1. Месото кратко се пропржува на малку маснотија, се додава вода и на тивок оган се динста околу 2 часа.
 2. Главиците кромид се чистат и се додаваат во тенџерето со месо.
 3. Потоа се ставаат сите останати состојки, сувите црвени пиперки, зачините и виното, се динста уште околу еден час и откако вкусовите ќе се спојат, чомлек е подготвен за гостите.

Добар апетит!